ERDOĞAN VE MHP+MAFYA DEVLETİNİN BİLEK GÜREŞİ

Taner Renda / 22.06.2021

@RendaTaner

Erdoğan’ın adamları, Erdoğan’a karşı savaş açtılar. Sürecin sonunda: ya Erdoğan galip gelip, Pirus zaferi kazanacak, ya Erdoğan bu çukur devlet ile işbirliğine devam etmek zorunda kalacak, ya da Erdoğan ile birlikte tümünü tarihin çöplüğüne gömeceğiz.

Verili koşullara baktığımızda: Erdoğan’ın galip gelme olasılığı hala var. Akıllı bir davranış olarak: Erdoğan’ın bunca zamandır birlikte devleti ele geçirdiği çukur devletin pisliklerinden kurtulup; uluslararası politika yapıcılarının istediği temizliği yapmış olmaktan dolayı, biriktirdiği muazzam servetinden de uygun görülen bir miktarı hesabında tutmasına izin verilir ve mutlu mesut yaşama şansını kullanmasını beklerim. Ama söz konusu Erdoğan olunca; akıllı davranmak her zaman ilk seçenek olarak kullanılmadığına şahit olduk. Ancak akıllı olmayıp da pragmatist davrandığını da biliyoruz. Ne var ki bu kez koşullar eskisinden bir hayli farklı. Yenilenmiş politikalar gereği ve gelir dağılımda uzunca bir süredir geniş kitlelere cimriliği de aşan bir anlayışla ucundan koklatılmasının sonucu olarak, patlamaya hazır hale gelmiş yoksul insan topluluklarının yapacaklarından korkulması sonucunda artık diktatörlere ve hoyratça edinilmiş servetlere müsamaha gösterilmeyecek gibi duruyor.

(Karikatür Sefer Selvi- Evrensel.net’den alınmıştır)

Eğer Erdoğan, çukur devlet ile baş edemeyip/etmeyip, işbirliğine devam ederse; ülkemizi kanlı bir gelecek bekliyor demektir. Kontrgerilla yöntemlerini kullanan, uyuşturucu trafiğini ülkemiz üzerinden dünyaya dağıtılmasını sağlayan, Kürtleri tek bir şekilde, o da ölü olarak seven bir anlayış ülkemize hakim olacaktır. Polisleri ve bekçileri, TSK güçleri, paramiliter güçleri (SADAT, Osmanlı Ocakları, ÖSO) ile ülkenin üzerine karabasan gibi çökecekler ve hiçbir aykırı sese asla izin vermeyecekler. Eğer buna kalkışan olursa; hunharca ve acımazsızca ezip, geçecekler. Elbette bu baskı ve zulme karşı çıkanlar olacaktır ve karşı çıkanların güçlerine bağlı olarak ülkede iç savaş çıkması da kaçınılmaz olacaktır.

(Karikatür Sefer Selvi- Evrensel.net’den alınmıştır)

Önümüzdeki birkaç sene son derece sert geçecek. Zaman zaman HDP parti binaları basılacak veya bombalanacak, 2015 Haziran seçimlerinden sonra yapıldığı gibi provokasyonlarla kitleleri yıldırılacak, paramiliter yapılar masum kitlelerin üzerine salınacak. Zaman gelecek el yükseltilerek gerek muhalefet partilerinden çok önemli kişilere suikastler düzenlenecek, zaman gelecek kendi içlerindeki çürüklerden kurtulmak için iktidarın kendi içinden birileri feda edilecek. Sonuçta Kürt/Türk, Alevi/Sünni, mili/milli olmayan türünden ayrıştırmalarla ülke yıkıma götürülecek.

Ama bu ülkenin talihinin bu kadar kötümser olmasına izin de vermeyebiliriz. Tamam, CHP’ye bakarak içimizi karartabiliriz. Ama HDP ve sol sosyalist güçlere bakarak da içimizi umut ile de doldurabiliriz. Yapısal olarak başlayan yoksullaşma ve ardından bu sarmalı daha da büyüten pandemi ile krizi fırsata da çevirebiliriz. İşsiz gençlerin yılgınlığa kapılmasına izin vermeyerek, her dönem sağ iktidarlara payanda olan esnafın da bu girdaptan büyük kayıplarla perişan olmasının çıkışı olabileceğini gösterebilirsek; konjonktürün de sağlayacağı avantajlarla bu AKP+MHP+çukur devlet ve onun her türden uzantıları alt edilebilir. Bunu sağlayacak olan şey de ilk öncelikle bu körleştirici sistemden çıkışın umudunu verecek en geniş demokrasi güçlerinin örgütlenebilmesi ve birlikte hareket edebilmesidir. Yoksa bizim yerimize ülke dışından birileri de bizi “kurtarabilir”. Malum hikayedir: kötü adamlardan kurtarılan genç kız, “kurtarıcı” tarafından şey edilir. Kısacası: yumurtayı mutlaka içeriden kırmalıyız.

Yazarımızın daha önce yayınlanmış yazıları.

Peker, Erdoğan abisi ile helalleşmeyi niye erteledi ? / 02.06.2021

Erdoğan değil Demirtaş’ın hapiste olması ya da özgür kalması ülkenin kaderini belirleyecektir.

Tek bir kural var kuralsızlık / 26.05.2021

SEDAT PEKER’İN GÖMLEĞİNİN RENGİ, BEYAZDAN SİYAHA DÖNDÜ / 23.05.2021

“BİZ HEPİMİZ AİLEYİZ VE HER SUÇTA BERABERİZ” / 07.06.2021

Devletin mafyası mı yoksa mafyanın devleti mi? / 2 / 21.05.2021

Kanserin üçüncü evresinden, dördüncü evresine geçen ülkemiz /14.05.2021

Birlikte olursak; her şeyi değiştirebiliriz / 04.05.2021

Ne yapmalı, nasıl yapmalı ve kiminle yapmalı? / 30.04.2021

Devlet mi mafyalaştı, yoksa mafya mı devletleşti? / 22.04.2021

Katastrof / Büyük yıkım kapımızda / 24.04.2021

Canı sıkkın hava ve rüzgar / 18.04.2021

Ülkemizin ahvali: Sadece parasız, işsiz ve aşısız değiliz. Geleceğimizi de kaybediyoruz / 11.04.2021

Ülkeyi Nasıl Yönettilerse Pandemiyi de öyle yönetti AKP 09.04.2021

Ülke soyulurken değil, soğan soyulurken ağlayan ulusalcılar / 05.04.2021

Polis, ülkede toplumsal düzeni korur ve huzuru sağlar, gerçekten öyle mi? / 03.04.2021

Ben Erdoğan’ın yerinde olsaydım / 30.04.2021

AKP+MHP iktidar testisi çatladı / 29.03.2021

19 Mart 2021, uçurumdan önce yapılabilecek freni yok etmiştir / 20.03.2021

Farklı bir şey yapmadan, farklı bir etken işin içine karışmadan biz bu işin içinden alnımızın akıyla çıkamayız. / 15.03.2021

Bütün mesele: gelmekte ve gitmekte olanı anlayabilmekte / 28.02.2021

“HDP’ye oy veren milyonlar, kurşun yağdıran teröristlerdir” / 21.02.2021

ÖLÜLER ÜLKESİNİN SERİ KATİLLERİ / 18.02.2021

YAKLAŞAN FIRTINA VE YUMURTA HİKAYESİ / 07.02.2021

TARİHİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREBİLİRİZ / 03.02.2021

SEKİZ YÜZ YILLIK BİR DÖNEM SONA ERERKEN GELECEĞE BAKMAK / 30.01.2021

Diğer Yazılar

AVRUPA’DA BİR HAYALET DOLAŞIYOR; FAŞİZMİN HAYALETİ

Mert Yıldırım / 29.06.2024 “Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor-Komünizm hayaleti” diyordu Marks ve Engels, 1848 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir