Konut sorunu Kapitalizmde çözülebilir mi?

Mazhar Denizli’nin bu yazısı politikagazetesi.org’da yayınlandı yazarın izniyle sitemizde yayınlıyoruz.

03.01.2015

Başlıktaki sorumuzu “TOKİ aracılığı ile konut sorunu çözülebilir mi?” diye de sorabiliriz.

Bu sorunun cevabı tüm emekçiler için malum…

Ülkemizdeki konut açığını kapatmak, geniş kitleleri ‘ev sahibi’ yapmak adına yola çıkan TOKİ özellikle AKP hükümetleri döneminde kuruluş amacından iyice uzaklaşarak, ele geçirdiği kamu arsalarını ‘hasılat paylaşımı ‘modeliyle ‘malum müteahhitlere’ ihale ederek Türkiye’nin fiilen “en büyük holdinglerinden biri” haline gelmiştir.

Ülkedeki konut sorununu çözmek için yola çıkan Kiptaş ve benzeri organizasyonların durumu da pek farklı değildir.

Peki gerek TOKİ, gerek KİPTAŞ bize de daha sempatik gelecek politikalarla yönetilse idiler konut sorununu kökten çözebilir miydiler?

Sorunun cevabı bizce “hayır”dır…

Kapitalizmin konut sorununu çözmek adına attığı en büyük adımlardan biri olan Mortgage (konutu ipotekleyerek kredilendirme yolu) bir süredir ülkemizde de uygulanmaktadır.

Çalışan yığınları bankalara borçlandıran bu sistem ekonominin görece rahat olduğu dönemlerde işler gözükürken, kapitalizmin kronik kriz dönemlerinde evlerini bankalara kaptıran emekçilerin sayısı hepimizce malumdur…

Oysa sosyalizm gerek geçmişteki örnekleriyle, gerekse bugün geldiği nokta itibari ile konut sorununu kökünden çözebileceğini dosta düşmana göstermiştir.

Çünkü Sosyalist Ülkeler, işin en başında yurttaşlarının Sağlık-Barınma-Eğitim haklarını Anayasal güvence altına almaktadır. Merkezi Planlama ekonomi ve üretimin her alanında olduğu gibi Konut sektöründe de uygulanmakta, özellikle evsiz emekçilerin barınma ihtiyaçları öncelikli olarak çözümlenmektedir.

Geçmişte Demokratik Almanya, Çekoslovakya, Sovyetler Birliği gibi ülkeler bu alanda gurur verici mesafeler almış iken bugün de ,bir ada devleti olmasına ve inşaat açısından zorluklara rağmen Küba’nın konut sorunuyla uğraşan tek bir yurttaşı bile kalmamıştır.

Sonuç olarak ‘’Kurtuluş Sosyalizmdedir‘’ sözcüğü, emekçiler için bir slogan olmanın ötesinde yaşamın her alanında kendisini hissettiren bir gerçekliktir.

Diğer Yazılar

AVRUPA’DA BİR HAYALET DOLAŞIYOR; FAŞİZMİN HAYALETİ

Mert Yıldırım / 29.06.2024 “Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor-Komünizm hayaleti” diyordu Marks ve Engels, 1848 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir