KİTAP TANITIM: NEOLİBERALİZM ROMAN VE AŞK / MAHİR KONUK

Yazarımız Mahir Konuk’un daha önce sitemizde yayınladığımız yazılarından oluşan yeni kitabı El Yayınları’ndan yakında raflarda yerini alacak. Bu vesileyle kitabın tanıtım yazısını yayınlıyoruz.

Bu çalışmanın merkezinde, Mahir Konuk’un bundan önce yayınlanan üç kitabından bildiğimiz bakış açısıyla ele alıp deşifre ettiği üç edebiyatçının öne çıkan romanları var. Sözü edilen yazarların kitap metinlerini sağlam bir okumaya tabi tutarak sorular sorar, sorgular ve vardığı sonuçlardan hareketle dikkate değer tanımlamalarda bulunur. Analizlerinde, sosyal ve politik gelişmelerin romanlardaki karakterler aracılığıyla nasıl neoliberal ideolojik yüklerle dolu olduğuna dikkat çeker. Neoliberalizm ideolojisinin ve yöneliminin bu romanlara içerimlenmiş “gizini” masaya yatırır, otopsisini yaparak gerçek niteliğini gözler önüne serer.

Aşk, sevgi, kadın-erkek ilişkisi ve evlilik kendi temeli üzerinden şekillenen bağların, değerlerin, neoliberal dönemin ihtiyaçlarına göre nasıl da çarpıtıldığını, ne gibi edebi formlara büründürüldüğüne ışık tutarak iz bırakan değerlendirmelerde bulunur.

Çalışma her ne kadar romanlarla sınırlansa da, günümüzde edebiyat alanı üzerinden servis edilen neoliberal saldırıların, insan, toplum, kültür ve tarihi ve sinsice hedef tahtasına oturttuğunun çarpıcı ipuçlarını da sunuyor. İnsanlığın mücadele yolunda üreterek yaşamsal kıldığı değerlere, devrimci pratiğe ve deneyimlere yönelik yarattığı kirliliği anlamak bakımından yabana atılmayacak imkânlar sağlıyor. Neoliberalizmle harmanlanmış edebi söylemlerin, yazım türlerinin bozucu ideoloji üreterek insanı küçülttüğünü, tarihi “sıfırladığını” amaç edindiğini bu örnekler üzerinde inceleyerek ortaya koyuyor.

Elinizde tuttuğunuz kitap aslında bir ideolojik keşif çalışmasıdır. Kavga kitabı da denilebilir. Kitap “aşık olmayı ve yeni bir dünya için savaşmayı kendilerine bir yaşam biçimi olarak seçmiş gençlere” adanmıştır.

 

Diğer Yazılar

ÖYKÜNÜN “BİR YALNIZ ADAM”I SAİT FAİK

Hande Sonsöz / 11.05.2024 “Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey” Sait Faik Abasıyanık “Edebi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir