Doğal Yönetişim, Halk Diplomasisi ve Küçük Devlet: (HDP ve Demokrasi İttifakı Meselesi)

@BlentFelekolu1

Doğal yönetişim ilişki yöntem ve modelinin asla çözümsüz olmadığı ilişki biçimi olarak anlaşılabilir. Şunun gibi çelik bulunan metaller arasında katılık ve sertliği en çok bilinen maddedir. Ve parçalanması çok zordur. Doğal yönetişimde durum böyle değildir. Çelik ne kadar sert olursa olsun ısı ile eritilebilir. Zerrelerden oluşan bir bütün olarak düşünülür. Zerrelerden oluşuyor ise ve içinde hava var ise (Herşeyin içinde hava vardır. En sıkıştırılmış materyalde de.) ayrışabilir. Ayrıştırma bir ilişki ve yönetişim stratejisi olarak anlaşılmalıdır. Ayrıştırma temelde bir zerrenin hareket etmesi ile oluşan ısının ve dönme kuvveti ilişki geliştirecektir. Mesele o fark edişi yakalamasıdır. Devlet organizasyonunu katılaşmış bir çelik olarak görecek olur isek, bu yapı zerrelerden oluştu ise o vakit ayrışabilir de. Mesele ayrışmaya dair yeni güven alanı oluşturması meselesi ve hareket olanağıdır. Her iktidar köle gördüğüne benzer. O zaman değişim bütün de görülmez, değişim ve ya farkındalık bütünün parçaları olan zerre de başlar. Değişim bütün de görülmeye başladığında ayrışma sona yaklaşmış demektir. Yani bütün görünen çelik zerrenin benzeşiğidir. Zerrelerin korkuları ile bir arada kalır. Bu nedenle zor aygıtını kullanır. O vakit devlet küçülebilir. Yani zerrelerine ayrılabilir. Bunda bir beis yok zaten zerrelerden oluşuyor.

Peki birlik nedir? Birlik zerrelerin birlikte hareket etme uyumu olarak anlaşılabilir. O vakit Halk Diplomasisi, Doğal Yönetişim için bir birlik olma iradesi olarak açığa çıkmaktadır. Peki halk Diplomasi’sinin kriteri nedir. Karşıtlık üzerinden mi ısınma yaratmak. Yoksa güven ilişkisi üzerinden mi birlikte olmak. İnsanlık varlığından beri güven ilişkisi üzerinden birlikte olmuş, karşıtlık ilişkisi üzerinden, korkuları ile yönetilmiştir. Korkulardan korku sahipleri beslenir. Yani siz korku üzerinden iktidar kurdu iseniz, bir dönem sonra bu korkulara da teslim olursunuz. Sizi darmadağın edecek olan yine korkularınız olacaktır. O vakit karşıtlık ve korku ilişkisi ister istemez iktidar doğuracaktır. Temel alternatif ise birlik olamanın dayanılmaz iktidarsızlığıdır. İktidar yaratmamak ise muazzam güven ilişkisi ile oluşan hareket, iş üretme yaratıcılığı ve kültürlenmesidir. Bu kültürlenme doğal güven kültürlenmesi olarak anlaşılmalı. Örneğin devletler, bağımsız devlet olmak gibi saçma bir kavram kullanır. Buna en çok Ulus Devletler kanmıştır. Allaha inananın, Allahı red etmesi gibi bir şey. Bir ağaç bağımsız olamıyor ise, bir akarsu sınır tanımıyor ise. Bir hücre diğerinden bağımsız yaşayamıyor ise bağımsız olmak nasıl bir saçmalıktır. O vakit bağımlı yeterlilik, ilişkili bağlılık temel kavram olarak işlemeli. Türkiye hep bağımsız olacağını savunarak sömürü ve korku alanı geliştirir. Karşıtlık üzerinden, dış düşman ilişkisi ile ilişkisiz olduğu saçmalığına düşer. Temel sinir uçları ile korku besler ya da korkulardan gurur okşar. Ayasofya gibi, Ermeni dölü, Kuyruklu Kürt, Komünist, Anarşist, Dinsiz gibi size Dinli olduğunuzu hatırlatarak rahatlamanızı sağlamak ister. Bağımsızlığa bak karşıtından beslenen bir bağımsızlık.

İşte Halk Diplomasisi damla gibi işleyen ve çıplak gerçeğin farkında olan doğal ilişki ve yönetişim modelidir. Karşıtlıkta asgari birliktelikleri korumaya çalışır. Örneğin HDP ile ittifak, koalisyon tartışmaları Halk diplomasi’sini anlamayan bir çeperde halen karşıtlık ilişkisi üzerinden can bulmaya çalışıyor. CHP bağımsız takılabilir. Fakat bu CHP’lilerin farkındalığına engel teşkil eden bir durum değildir. AKP ve MHP korkularından saldırabilir. Fakat bu AKP ve MHP lilerin %90’nının böyle yaklaşacağı anlamına gelemez. Lakin zaman ve insan ömrü, bir parti ya da organizasyonla sınırlı olamaz bu zerre ve bütün ilişkisine aykırı. HDP Halk Diplomasi’sini doğru algılamalıdır. Türkiye halkları sorun çözmek istiyor. Sorun çözmek için inisiyatif alıyor. HDP’de bu inisiyatifi doğru yerinden anlayarak güven ilişkisinde ısrarlı yaklaşıyor. Bu yaklaşım bazen muktedirlerin toruna takılsa da, önemli deneyimler ile yol yürüyor. Muktedir Özel harp ile çalışabilir. Fakat argümanları aynıdır. Orada korkular üzerinden yönetim. O vakit Halk Diplomasi’si hanelere ve yüreklere işleyen güven ilişkisidir. Bu güven ilişkisi Devleti küçültecek güce sahiptir. Küçük devlet bağlı ilişki ile kültürel büyüyen devlet olmaktan çıkmış, muazzam meşru Halk Yönetişimidir. Bu durumu Türkiye, Anadolu ve Mezopotamya Halklarına güçlü aktarılacağı bir zaman eşiği yaşanmakta.

Demokratik İttifak’tan çok, Demokratik Birlik daha doğru bir yaklaşım olacaktır. İttifaklar dönemsel çıkarlar ilişkisi olacağı için stratejiktir. Kolektif zihne zarar verir. HDP Demokratik İttifak yapmamış, Halk Diplomasi’sinin kurallarını uygulamıştır. Karşılıksız tuzunu, şekerini komşusu ile paylaşmakta ki güven inşası gibi. Demokratik Birlik şimdi bu güven üzerine ilişki kurmak vicdani ve ahlaki sorumluluğu altındadır. Halk aptal olmadığı gibi, HDP de aptal değildir. Halk cahil olmadığı gibi, HDP de cahil değildir. Bugün HDP’yi herşeyin dışında tutmaya çalışanlar, halka karşı gelmektedirler. Halk HDP’yi burada görmek istedi. Lakin anti-HDP’li yaklaşımlarla, Türkiye HDP’lileşiyor. Bu sosyal direncin olmaz ise olmaz ilkesidir.

Son terörist kalana kadar” yaklaşımı halk nezdinde itibarsız bir yaklaşımdır. İnandırıcılığı kalmamıştır. Halk evini geçindirirken, evladını severken çok ciddidir. Bu nedenle maç izlermiş gibi bombalama sahneleri izleyen Kurmay Bakanı’da zihninin bir köşesine yazmıştır. Kültürlü Devlet olmak, Halk kadar ciddi olmakla sağlanan bir durumdur.

Diğer Yazılar

AVRUPA’DA BİR HAYALET DOLAŞIYOR; FAŞİZMİN HAYALETİ

Mert Yıldırım / 29.06.2024 “Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor-Komünizm hayaleti” diyordu Marks ve Engels, 1848 yılında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir