GÜNCEL GÖREV: HAKKARİ’DE GÜÇLÜ BİR DEMOKRASİ MİTİNGİ

Taner Renda / 04.06.2024

@RendaTaner

31 Mart 2024 Yerel Seçimler sonrasında CHP’yi başta Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel hareketlendirdi. “Aman sakın sokağa çıkmayın; provokasyona sebep olursunuz” diyen anlayışın, büyük ölçüde parti yönetiminden uzaklaştırılmasının da bu hareketlenmeye neden olduğunu söylemekle yanlış yapmış olmayız. Evet, AKP+MHP İslami faşist yönetim artık ülkeyi yönetemiyor. Başta çalışanlar, emekliler, küçük esnaf ve köylüler de artık bu iktidar tarafından bu biçimde yönetilmeyi istemiyorlar. Eeee, ne olacak da bu iktidardan ülke olarak kurtulacağız? Hepimiz biliyoruz ki; bu türden faşizan iktidarlar kendiliğinden, öylesine sakin sakin iktidarı devretmezler. Yukarıda anlatmaya çalıştığım durum da tek başına iktidarın değişimini sağlamaz. İşin tam da bam teli olacak güçlü, örgütlü ve ülkenin neredeyse yüzde yetmişlik bir kesimini temsil eden parti, dernek, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin aynı amaç etrafında sıkıca kenetlenip; halka iyi bir gelecek, adalet ve güven verecek eylem programı sunmaları gerekir.

CHP, önce emekliler için Ankara’da, daha sonra çay üreticileri için Rize de ve şimdi de Kocaeli’nde yoksul halk için “Geçinemiyoruz” mitingi yapacak. Tüm bunlar AKP+MHP iktidarının uykularını kaçırıyor. Ve bu uyku kaçırma eylemini provoke etmek için, daha önce HDP’nin kazandığı ama uyduruk gerekçelerle kayyum atadığı Hakkari’de, 31 Mart’ta yeniden açık ara ile DEM’in kazandığı Belediye Başkanlığı’na yeniden kayyum atayarak, çatışmaların fitilini ateşlediler. Kürtler artık korku ve sabır sınırını çoktan aştılar. Artık haklı olarak elde ettikleri hiçbir hakkı öylesine sessizce AKP+MHP yönetimine vermeye niyetli değiller.

Başta CHP olmak üzere, Sol, Sosyalist tüm yapılar, amasız, fakatsız DEM’in bu direnişine kitlesel destek olmak zorundalar. Ve yapılacak ilk iş de: Hakkari için büyük bir Demokrasi Mitingi örgütlemeliler. Geçmişte olduğu gibi “Sarı İneği” bu kez vermemek gerek. Yoksa iş işten geçecek ve örgütsüz ve güçsüz olduğunu düşünen halk; Faşizmin lümpen tabanı haline gelecek. Ve işin komiği Erdoğan ve/veya birileri bu eylemsizlikten fırsat sağlayıp; ülkeyi kaostan kurtarma işine soyunabilirler. Ondan sonra da korkarım ki: “ayıklanacak pirincin taşı” da kalmamış olacak.

Diğer Yazılar

KUM SAATİ TERS ÇEVRİLDİ VE ÇALIŞMAYA BAŞLADI

  Taner Renda / 08.06.2024 Akrep, derenin kenarında durup, karşı kıyıya nasıl geçeceğini düşünüyormuş. Tam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir