YENİDÜNYA DÜZENİ VE SIRADAN FAŞİZM

 

Taner Renda / 15.10.2023

@RendaTaner

Yeni Dünya düzeni ya da bildiğimiz adıyla Neo Liberalizm, kendi gelişim olanaklarının neredeyse sonuna geldikçe; kendi kısa vadeli çıkarlarının etrafında dolanıp; geçici çözümler üreterek varlığını devam ettirmeye çabalıyor. Küreselleşme hareketinin önüne, yine kendi içinden çıkan milliyetçilik ile devam etmek zorunda kalacak gibi görünüyor. İlk güçlü deneme Neo liberalizmin en güçlü kalesi olan ABD’den Trump yüzü ile ortaya çıkmıştı. Elbette Avrupa Birliği de bundan ayrı tutulamadığı için Avusturya, Fransa, İtalya ve Macaristan Neo Nazi çıkışları ile bu kervanın öyle geçici veya “yanlışlıkla” büyümediğini gösteren çıkışlar olarak aklımızda kalakaldı. Rusya, Hindistan ve Çin ile birlikte hareket ediyor gibi görünse de, bir yandan da Küresel güçler ve Milliyetçi güçler olarak yollarına devam ediyorlar.

Bu bilgiler ışığında Hamas’ın, İsrail’e 5 bin adet füze ile aniden saldırmasına baktığımızda: Erdoğan’a, fasulyeden Eş başkanlık verilen BOP, yani Büyük Ortadoğu Projesi’nin kaldığı yerden yeniden yürürlüğe konulduğunu görebiliriz. Ortadoğu’da “ellenmemiş” iki ülke kalmıştı: İran ve Türkiye. Şimdi sıranın ilk ayağı olarak İran olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hani, işler iyi giderse; araya Türkiye’yi de sokmakta bir sakınca görmezler (Erdoğan’ın Hamas’ın İsrail’e füzelerle saldırması sonrası klişe cümlelerin arasında gözlerini açarak ve promptere bakmadan söylediği “o uçak gemilerinin orada ne işi var” cümlesi/çıkışına dikkat edelim derim).

Tamam, biliyoruz, İsrail kurulduğu günden beri etrafı “düşmanlarla” çevrili, evet biliyoruz yedikçe doymayan pisboğaz bir ülke, evet FKÖ’nün yerine Müslüman Kardeşler’ in artığı Hamas getirildiğinden beri İsrail hiç rahat durmadı. İyi de memurların parasını her ay Katar’ın verdiği bu Hamas, 5 bin adet füzeyi nereden buldu? Neredeyse Dünya’daki her türden kontrterör bilgilerine en ince detayına kadar bilebilen Mossad; bu 5 bin füzenin nasıl oldu da farkına varamadı? Soruları daha da çoğaltmanın anlamı yok. Meramımız belli.

İsrail’le işaret fişeği verilecek ve ardında bu füzelerle İran’ın bağlantısı ortaya çıkacak. Eh ABD ve ardından da onun kankası İngiltere’nin de bölgeye yolladığı savaş gemileri ile “mazlum” olan İsrail’in yardımına koşan bu iki ülke, hiç istemeden İran ile savaşa mı karışır dersiniz? Yoksa Suriye’den çıkmayan Erdoğan’a ve aynı zamanda Erdoğan’ın arkasında duran Putin’e de gözdağı mı verilir? Şimdi diyeceksiniz ki: Koskoca BOP Eş başkanına bunlar yapılır mı? Erdoğan’ın Eş başkanlığı görevleri arasında neler var bilen var mı?

Hamiş: Ha bu arada yaklaşık 5 ay sonra ülkede Yerel Seçimler var. Ve Türkiye, yeni bir döneme girmek üzere. Türk İslam sentezi ile gidilecek tek bir yer var: Sıradan Faşizm.

Diğer Yazılar

FUTBOLCU MERİH İLE AÇIĞA ÇIKAN GERÇEK: TIRMANAN FAŞİZM

Mustafa Durmuş / 08.07.2024 Hollanda maçı yenilgisiyle Türkiye kupaya veda etti. Futbolcularımız ellerinden geleni yaptılar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir