“BAŞKA TÜRLÜ BİR ŞEY BENİM İSTEDİĞİM”

Taner Renda / 09.08.2023

@RendaTaner

Bir sorunu halletmek istiyorsak; doğru soruları sorarak başlamalıyız ki, doğru cevaplara ulaşalım. AKP’den iktidarı alacak bir parti adı verin desem verecek cevabınız var mı? Siz bilmem ama benim yok. Peki, niye yok? Daha şunun şurasında iki buçuk ay önce yüzde kırk sekiz oy almış CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hala partisinin başında hala dimdik duruyor ve bir yere de gitmeye niyeti yok gibi görünüyor. Ya HDP/YSP ve TİP ve Emek ve Özgürlük İttifakı partileri ve de TKP, TKH ve Sol Parti? Sizlere iktidarı alabilecek güveni veriyor mu? Son seçim sonuçlarına bakarsak: ne tek tek ne de hepsinin birleşmiş hali ülke halkına bu güveni vermediğini çok net bir şekilde gördük. Derdimiz parlamentarizm değil evet ama eğer benim bilmediğim ve de görmediğim bir sosyalist devrim yakın gelecekte ortaya çıkmayacaksa; burjuva demokrasisinden yolumuz geçecek demektir.

Ülkemizde pek de değişmeyen bir Altın Oran var: Sağ oylar yüzde altmış beş civarı, Sol oylar ise yüzde otuz beş civarı. Bu bir makus talih midir? Elbette değildir. Yıllardır hep aynı şeyi yapıp; her seferinde başka bir sonuç çıkmasını umuyoruz. Başka bir şey yapmadan; farklı bir sonuç çıkmayacağını düşünüyorsak: farklı bir şey yapmalıyız. Yoksa yine burjuva sosyal demokrasisinin peşine takılıp; yine hayal kırıklığı yaşayacağız. Ve artık bizim boş hayallerin ve vaatlerin peşinden koşacak yarınlarımız yok. İyi, namuslu ve dürüst insanlar olarak bir daha bizi kandıramayacaksınız.

Yaklaşık almış küsur yıllık ömrümün bilinçli geçen son elli yılına baktığımda: işte bu sefer biz kazandık, işte bu sefer yeşerteceğimiz umudumuz galip geldi, işte bundan sonra küçük sıkıntılarımız olsa da; yürüdüğümüz yol ışıklandırılmış ve yeşermiş bir güzel vadiye çıkıyor diyemedik. Gece yatağa huzur ve mutluluk içinde girip, başımızı yastığa koyamadık. Sabahında umutla kalkamadık. Yarınımıza mutlulukla giremedik. Çocuklarımızın geleceğine umutla bakamadık. İçinde doğup büyüdüğümüz dünyamız, gitgide yaşanmaz hale geldi. Yeter artık. Elinizin değdiği her şeyi kirlettiniz ve yok ettiniz.

Dün dünde kaldı ve düne ait ne söylediysek; bugün artık değiştirmek ve farklı bir bakış açısıyla yenilemek gerek. Bize öncü bir parti gerek. Yüzünü sola dönmüş, alabildiğine özgürlükçü, dibine kadar demokrasi sevdalısı, eril dil kullanmayan, genel başkanlarından tutun da, bütün büyük illerinin ve ilçelerinin başkanları ve veya sekreterleri kadınlardan oluşan, milliyetçiliğe kapılmamış, dincilik ile bağını tamamen kesmiş, emeği ve bilimi en yüce değer sayan bir parti gerek.

Ülkemizde var olan bir partiyi mi tarif ediyorum? Hayır. Ama bu saydıklarımın birini veya birkaçını temsil eden partiler var. Ama Can Yücel’in dediği gibi: “ Başka türlü bir şey benim istediğim”.

Diğer Yazılar

DIŞ KREDİYE KOLAY ERİŞİM Mİ EMPERYALİST SÖMÜRÜ MÜ ?

Mustafa Durmuş / 24 Şubat 2024 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dün attığı bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir