KİTAP TANITIM: DEMOKRATİK KATILIMCI EKONOMİ: DEMOKRATİK CUMHURİYET YOLUNDA BİR GEÇİŞ EKONOMİSİ / MUSTAFA DURMUŞ

Merhaba dostlar,

Son kitabım matbaadan İMGE Kitabevine dün akşam ulaştı ve raflarda yerini aldı.
Emek, demokrasi ve barış mücadelesi yürütenlere atfedilen kitabın önsözü:

“14 Mayıs’ta Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimlerinden birini gerçekleştireceğiz. Kısmen OHAL altında, ancak ülke genelinde başta ifade ve gösteri özgürlükleri olmak üzere demokratik hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortamda yapılacak olan bu seçimlerin sonucunda, ya mevcut otoriter rejim geriletilerek demokrasinin inşası için yeniden bir şansa sahip olacağız ya da mevcut otoriter rejim daha da güçlenecek, daha da yerleşerek kalıcı bir hal alacaktır.

İkinci olasılığın, başta işçi sınıfı olmak üzere tüm halkımız açısından tam bir felaket olacağını hali hazırda yaşadıklarımızdan biliyoruz. Bu gerçekleştiğinde, ifade ve örgütlenme özgürlüğü başta olmak üzere, kısıtlı demokratik hak ve özgürlükler bütünüyle ortadan kaldırılacak, işçilerin grev hakları yasa dışı ilan edilerek ellerinden alınacaktır.

Ayrıca, bir süredir yaşamakta olduğumuz ve 6 Şubat Kahramanmaraş ve Hatay depremleriyle iyice derinleşen ekonomik krizin faturası emekçilere daha fazla işsizlik, daha yüksek enflasyon ve daha fazla yoksulluk biçiminde ödettirilecektir.

Keza devasa boyutlara ulaşan ve daha da artacak olan bütçe açığı ve devlet borçlanması halktan daha fazla vergi alınması ve halka dönük, yetersiz miktardaki kamu harcamalarının iyice budanması gibi kemer sıkma önlemleriyle kapatılmaya çalışılacaktır.

Tüm bunlar ortada iken kendini ‘Millet İttifakı’ olarak adlandıran ana akım muhalefetin siyaset ve ekonomi programı cılız bir restorasyon projesi olmanın ötesine gidemiyor.

Millet İttifakı’nın sunduğu programın siyaset ayağı ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasi’ye geri dönüşü, ekonomi ayağı ise son 21 yıldır acımasızca uygulanan neo-liberalizmi aşamıyor. Bu da ülke ilerde yeni siyasal ve ekonomik krizlere açık hale gelecek demektir.

Böyle bir tarihsel anda, ülkeyi iktisadi olarak kısa vadede rahatlatacak ve ekonomiyi uzun vadede krizlerden uzak tutarak toplumsal refahı büyütüp adil bir biçimde dağıtacak bir seçeneğe ihtiyacımızın olduğu çok açıktır.

Elinizdeki bu kitabın amacı, bu ihtiyacı karşılayabilecek bir seçeneği halkımızla buluşturmaktır.

Kısaca ‘Demokratik Katılımcı Ekonomi’ olarak adlandırılan ve siyasal alanda liberal demokrasiyi ve ekonomik alanda neo-liberalizmi aşan, öz itibarıyla antikapitalist olan bir strateji ve programın, emekten yana, eşitlikçi, doğa ile uyumlu, ezilen, baskılanan kimlikleri ve kadını güçlendiren bir seçeneği sunabileceğini göstermektir.
Bu kitabın ortaya çıkışında yıllardır üniversitede verdiğim derslerin ve siyasal partilerin değişik platformlarında, emek ve meslek örgütlerinde ve sivil toplum kuruluşlarında yapmış olduğum sunumların, ortak tartışmaların, yapılan eleştirilerin ve önerilerin payı büyüktür. Bu faaliyetlerin arasında “Demokrasi İçin Birlik Hareketi” bünyesinde ekonomi politik alanında yürüttüğümüz söyleşilerde, tartışmalarda ufuk açıcı görüşleriyle bana katkısı büyük olan dört değerli arkadaşıma; Prof. Dr. Aziz Konukman’a, Prof. Dr. Haluk Levent’e, Dr. Mert Büyükkarabacak’a ve Prof. Dr. Nejla Kurul’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Prof. Dr. Mustafa Durmuş”

Kitapta emek ve doğa perspektifinden hem kısa hem de uzun vadeli ekonomi programı tanıtılıyor

351 sayfa ve dört bölümden oluşan kitabın Birinci Bölümü “Neo-liberalizm Hegemonyasını Yitiriyor, Kapitalizm Miadını Dolduruyor, Seçeneklerimiz Neler?” başlığını taşıyor.

Kısa Vadeli Ekonomi Programı” başlıklı İkinci Bölümde ülkemizdeki yüksek enflasyon, işsizlik ve yoksulluğa karşı kısa vadede alınması gereken acil önlemler anlatılıyor.

Demokratik Katılımcı Ekonomi Paradigması başlıklı Üçüncü Bölüm kitabın ana gövdesini oluşturuyor. Bu bölümde bir ayağı bugünde diğeri gelecekte olan “Uzun Vadeli Bir Kalkınma Stratejisi ve Programı” anlatılıyor.

Dördüncü Bölümde ise böyle bir programın asıl olarak Etkin ve Adil Bir Kamusal Finansman ile hayata geçirilebileceğinden hareketle, buna uygun vergi sistemi ve somut bir öneri olarak Artan Oranlı Servet Vergisi tartışılıyor.

Kitabın emek, barış ve demokrasi kavgası yürütenlere güç vermesini diliyorum.

Kitabı İmge Yayınları internet sitesinden edinmek için.

 

Diğer Yazılar

KUM SAATİ TERS ÇEVRİLDİ VE ÇALIŞMAYA BAŞLADI

  Taner Renda / 08.06.2024 Akrep, derenin kenarında durup, karşı kıyıya nasıl geçeceğini düşünüyormuş. Tam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir