BU YANGINI HEP BİRLİKTE, DAHA ÇOK DEMOKRASİYLE SÖNDÜREBİLİRİZ

Demokrasi İçin Birlik Grubu’nun 2 Ağustos 2021 tarihli bildirisidir.

Almanya ve Belçika’da sellerden yüzlerce insanın ölmesine, Kanada’da aşırı sıcaklardan bine yakın insanın hayatını kaybetmesine, Sibirya’da ve Finlandiya’da sıcaklık rekorlarına yol açan küresel iklim krizinin ülkemize yansımaları da eş zamanlı sel ve orman yangını felaketleri olarak yaşanıyor. Kaybettiğimiz tüm canlar için matemdeyiz. Marmaris, Köyceğiz, Başkale, Dersim, Rize, Artvin yangın ve selle felaketi yaşarken ülkenin hiçbir yerinde nefes alamıyoruz.

İktidarın yaşanan felaketler karşısındaki çaresizliği dudakları uçuklatıyor. THK’nin yangın söndürme uçakları Abdülhamit’in zamanında donanmayı Haliç’e demirlemesi misali ideolojik sebeplerle paslanmaya terk edilmiş. Komşu ülkelerin yardım talepleri anlaşılmaz gerekçelerle reddediliyor. Orman Bakanı topu belediyelere atarak sorumluluktan kaçmaya çalışıyor. Erdoğan yangın mağduru vatandaşların kafasına çay atarak gerçeklikten ne kadar koptuğunu, sorunları çözme maharetini tamamen yitirdiğini bir kez daha gösteriyor.

Yangın krizini bir iç savaş çağrısı haline dönüştürmeye, ırkçı saldırıların gerekçesi haline getirmeye çalışan güçler ise ellerini kollarını sallaya sallaya hareket etmeye devam ediyor. Konya’da yaşanan katliam yüreklerini soğutmamış olmalı ki provokasyonlarına devam ediyorlar.

3 gündür canımız, ciğerlerimiz yanmaktadır. Devletin bu konudaki kayıtsızlığı ve beceriksizliği kabul edilemez. Tüm uluslararası destek çağrıları derhal kabul edilmeli, yangınla mücadelede hava desteği en etkin biçimde harekete geçirilmelidir. Halkımızın yükselttiği her türlü dayanışma ise takdire şayandır.

Yangınları iç savaş kışkırtıcılığı için gerekçe haline getirmeye çalışanlar ise bu karanlık dönem kapandığında giriştikleri provokasyonun hesabını mutlaka adil yargı önünde verecektir.

Damacanalarla su taşınarak yürütülen bir yangınla mücadele çaresizliğine mahkûm değiliz. Demokrasi güçleri bu karabasandan çıkış için ortak bir seçenek yaratmanın, sorumluların hukuk içinde hesap vermesinin yollarını en etkin bir biçimde bulmanın sorumluluğunu taşımaktadır.

Demokrasi için Birlik

Diğer Yazılar

YOUTUBE YAYINI: HAFTAYA BAKIŞ

Yazarımız Zeki Tombak, Son Haber Ch Youtube kanalında Veysel Tekin’in konuğu olduğu Haftaya Bakış programında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir