HUKUK REFORMU YALANI TUTMADI, UZAYA ÇIKMAK DAHA İYİYDİ!

Demokrasi için Birlik Grubu’nun 5 Mart 2021 tarihli bildirisidir.

Uzatılan tutukluluk süreleri, sabaha karşı kapıları kırılarak gözaltına alınan öğrenciler, hapishanelerdeki muhalifler, grev yasaklamaları, çıplak aramalar, fezlekeler, kayyımlar, çıkılmaya çalışılan İstanbul Sözleşmesi, uygulanmayan AİHM kararları, çiğnenen anayasa ve yasalar… Saray’ın İnsan Hakları Eylem Planı, rant, talan, zulüm rejimini tahkim etmek için ortaya atılan bir kandırmaca.

Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımadığını açıklayan, “AİHM kararları bizi bağlamaz” diyen Saray Rejimi, insan haklarının 19 yıldır görülmemiş bir biçimde çiğnendiği ortadayken oltanın ucuna yeni bir yem taktı. Ancak bu yeme takılacak balık bulmak artık zor.

Planın, uluslararası sermayeye bir ödün amacıyla ortaya atıldığı, Tek adam rejiminin, ayakta kalmak için bütün temel hak ve özgürlükleri baskı altında tutmak zorunda olduğu gün gibi ortada.

Meclis içi ve dışı muhalefet, rejimi tahkim etmek için kurulan bu tuzağı ikirciksiz bir biçimde reddetmeli. Kaldı ki, bütün yetkileri elinde tutan iktidarın ilan ettiği planı uygulamak için anayasayı ve yasaları çiğnemekten vazgeçmesi yetiyor.

FEZLEKELER HDP’YE DEĞİL, MUHALEFETE GELİYOR

Yirmi biri Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) olmak üzere, yirmi beş milletvekili için hazırlanan fezlekeler ara seçim ve erken seçim tartışmalarına neden oldu. Oysa ortada açık bir hukuksuzluk var. Halkın iradesi çiğneniyor. İktidarın hedefi, ağır ekonomik kriz ve salgın koşullarında kaybedeceği bir seçime girmek değil. Olası bir seçimde ise AKP-MHP iktidarının tek şansı var; muhalefeti etkisizleştirmek, bölmek, iktidar alternatifi olmaktan çıkarmak. Fezlekeleri birbiri ardına Meclise gönderirken, yalnızca HDP’yi çalışamayacak hale getirmeyi değil, muhalefeti de zayıflatmayı hesaplıyor.

Fezlekelerin hiçbir hukuki gerekçesi olmadığı ve bağımsız bir yargılamanın olmayacağı ortadayken, Meclis içi muhalefet tarafından yapılan; fezlekelerin ‘Meclis Karma Komisyonu’na gelmesinin beklendiği, fezlekelerin içeriğine bakılacağı’ yönündeki açıklamalar, tam da muhalefetin bu zayıf noktasına saldırının hedefini bulması demek. Ayakta duramayan, ülkeyi soyup soğana çeviren iktidarın en büyük silahı, milliyetçiliği kışkırtmak ve bu yolla muhalefeti bölmek.

İKTİDARIN ‘MİLLİYETÇİLİK SİLAHI’ ETKİSİZLEŞTİRİLMELİ

Saray rejiminin muhalefeti bölmek ve etkisizleştirmek için kurduğu tuzaklara düşmekten kurtulmak, iktidara karşı gerçek bir alternatif haline gelebilmek için, milliyetçilik yarışına girmekten vazgeçmek gerekiyor. Oyunu bozmanın tek yolu, barış ve demokrasi konusunda ikirciksiz bir tutum takınmak.

Bu koşullarda demokrasi güçlerine, bütün muhalefet üzerinde de bir hegemonya yaratacak şekilde, halkın yakıcı sorunlarına dayanan, barış, demokrasi ve emek taleplerinin ayrılmaz olduğunu ortaya koyan bir seçeneği yaratmak görevi düşüyor.

Demokrasi için Birlik

Diğer Yazılar

HAFIZA-İ BEŞER: 28 ŞUBAT BAŞARISIZ BİR RESTORASYON ÇABASININ ANALİZİ.

  Ümit ÖZDEMİR / 28 Şubat 2024 Türk siyaseti 1990’lı yılların ikinci yarısında artan oranda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir