ANAYASA MAHKEMESİ KENDİNİ İNKAR ETTİ

Taner Renda / 26.01.2023

@RendaTaner

HDP’nin, partilerinin kapatılmasının görüşülmesi kararını, Anayasa Mahkemesi, seçimlerden sonraya bırakılmasını istemesini oy birliği ile ret etmiş. Ve bu konudaki kararın verilmesini 14 Mart gününe bıraktı. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın10 Mart’ta Meclis’i fesih etmesiyle, seçim kararının YSK tarafından 14 Mayıs’ı seçim tarihi olarak ilan etmesi ve seçime girecek partilerin ilan edilmesi için sadece dört günü olacak.

Şimdi, YSK tüm bunları yapacak ve HDP’yi de seçime girecek partiler arasında ilan edecek. Ama aradan on veya on beş gün geçmeden Anayasa Mahkemesi YSK’nın seçimlere girmeye hak kazanmış olan HDP’yi kapatacak ve başta yönetimin tüm kademelerini siyasi yasaklı ilan edecek. Ve tüm bunlar AKP’nin iktidar ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin küstahça Anayasa Mahkemesi üyelerini açıkça tehdit etmesinden sonra yaşandı. Peki, bu kararı beklemiyor muyduk? Tamamı Erdoğan tarafından özenle seçilmiş bu yüksek mahkeme üyelerinin aksine bir karar vermesi müthiş bir sürpriz çıkış olurdu. Bu durum malumun ilanı olarak ortada duruyor. Defalarca söyledik: “sarı öküzü” asla vermeyeceksiniz; aksi takdirde tüm muhalefetin kadroları da sıra ile “sarı öküz” haline gelir diye. Demirtaş’ı verdiniz, şimdi CHP’li ve İYİ Partili milletvekilleri de “sarı öküz” olma yolundalar. Elbette Ekrem İmamoğlu da bir başka “sarı öküz” yapıldı. Hala akıllanmadıysanız; bu seçimi kazanamazsınız; es kaza kazansanız bile size hükümet etmeyi vermezler. Ey Bay Kemal, Kemal Kılıçdaroğlu olmak istiyorsanız; başta Kürtlerin, Sol, Sosyalistlerin size oy vermesini istiyorsanız; hemen partinizin tüm milletvekillerini de yanınıza alın ve HDP’nin Genel Merkezi’ne dayanışma ziyaretinde bulunun.

Kendi partisinden olanların bile bir biçimde öldürüldüğü ve “tek bir ülkücüyü bile size vermeyeceğiz” diyen bir partinin, sizlere neler yapacağını aklınız bile almaz. Binlercesi, keyfi bir biçimde hapishanelere doldurulan HDP, görüldüğü gibi dimdik ayakta ve adaletsizliğe, hukuksuzluğa ve keyfiliğe karşı savaşıyor. Bu yapılanların onda biri bile muhalefetteki partilere yapılsa; hiç biri ayakta bile kalamazdı. Elbette HDP, gelinecek bu durumu çok önceden görmüş ve gerekli önlemleri çoktan almış olarak seçim çalışmalarına ara vermeden sıkı bir biçimde devam ediyor. Ve bu durum, AKP+MHP’nin beklentisinin dışında, başta Kürt oyları ve haksızlığa karşı çıkacak olan yüzbinlerce seçmenin HDP’nin oy oranlarını daha da yukarı çıkmasını sağlayacaklar.

Ben muhalefetteki ne İYİ Parti’nin, ne Memleket Partisi’nin, ne de Zafer Partisi’nin içten bir şekilde bu haksızlığa karşı çıkacağını düşünmüyorum. Beni asıl korkutan ise: TKP, TKH ve SOL Parti’nin de yarım ağız bir açıklama ile durumu geçiştirmesi olacaktır. Lütfen bu kez adınıza yakışır bir biçimde güçlü bir karşı duruş sergileyin. Sergileyin ki; bu ülkenin en eski partisinin (TKP) devamı olduğunuzu dost ve düşmana hatırlatın.

Diğer Yazılar

KÜRESEL İŞÇİ HAKLARI ENDEKSİ 2024 YÜKSELEN FAŞİST DALGAYA AYNA TUTUYOR

Mustafa Durmuş /13 Haziran 2024 Dün yayımlanan 2024 Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Küresel Haklar Endeksi, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir